Tekuté zlato aneb jakou roli hraje kvalita sladu ve výrobě piva

Tekuté zlato aneb jakou roli hraje kvalita sladu ve výrobě piva

Slad má v tuzemském potravinářském průmyslu důležitou úlohu. Používá se totiž při výrobě piva. Co to vlastně je slad a jak se vyrábí?

Jak se vyrábí slad

Slad slouží nejen pro výrobu piva, ale také whisky. Tímto výrazem se přesně označuje naklíčené a usušené obilné zrno. Vyrábět se může především z ječmene, v Česku konkrétně z toho jarního, někdy též z pšenice nebo žita. Výroba probíhá ve sladovnách a má několik stěžejních fází.

V případě klasického českého sladu vyrobeného z ječmene tak je postup následující: Nejprve dochází k jeho namočení. Tím se vytvoří optimální podmínky pro naklíčení a dochází k aktivaci potřebných enzymů. To se odehrává v tzv. náduvníku. Následně se zrna rozprostřou na tzv. humna, což jsou místnosti bez přístupu denního světla, kde je chladno.

Následně se zrno suší, cílem je snížit podíl vody ve sladu pod 4 %. Tím dojde k zastavení vegetačních procesů, tedy především klíčení. Přeruší se i aktivace enzymů a štěpení škrobu. K sušení dochází postupně od teploty 20 °C až na 80 °C. Tento proces zabere asi dva dny a je určující pro finální kvalitu hotového výrobku.

Během tzv. hvozdění, což je ona závěrečná fáze sušení, se tvoří barevné, chuťové a aromatické látky, které se následně propisují do charakteru daného piva. Dochází k ovlivnění chuti a barvy, textury i tzv. těla, které označuje pocit plnosti po napití. Slad má vliv též na nutriční hodnotu, stabilitu a trvanlivost hotového nápoje.

Výroba sladu představuje spojení s historií

V Česku se nejčastěji vyrábí především slad světlý slad a tzv. bavorský. Slad světlý se jinak nazývá plzeňský a je určen pro výrobu piv plzeňského typu. Polotmavý bavorský slad slouží pro lehké dobarvení světlých piv či k výrobě piv polotmavých a tmavých.

Výroba sladu a piva je nejstarší výrobní proces, který využívá biochemických pochodů, tedy těch, u kterých se uplatňují ony zmíněné enzymy. Na našem území první pivo vařili už staří Keltové. Jedná se tak o neoddělitelnou součást tuzemské historie.

A právě na tuto dávnou tradici úspěšně navazuje MORAVAMALT, s. r. o., firma zaměřená na produkci volně loženého i pytlovaného sladu pro české i zahraniční partnery. Dlouholetá tradice se v tomto případě navíc snoubí s moderními výrobními technologiemi a vynikajícími zkušenostmi týmu profesionálů, jež se na celém procesu podílejí.